W przeszłości najpopularniejszym domowym sprzętem do treningu cardio był rower treningowy czy orbitrek. Dzięki bardzo dużej popularności cenionego serialu „House of Cards” coraz częściej wybieramy wioślarza. W jaki sposób trenować na nim w zdrowy i efektywny sposób?

Zalety treningu wioślarskiego

Trenowanie na ergometrze wioślarskim ma niezaprzeczalną przewagę nad innymi rodzajami treningu. Dlatego że ćwiczymy na siedząco wioślarz będzie dobrą opcją dla osób z nadwagą lub problemami stawowymi. Dodatkowo sposób wykonywania ćwiczenia wymusza zaangażowanie zarówno nóg, jak i górnej części ciała, dzięki temu spalimy więcej zbędnego tłuszczu i rozwijamy więcej grup mięśni.

Najlepsza technika ćwiczenia na ergometrze wioślarskim

Na samym początku z wiosłowaniem może być bardziej skomplikowana niż w przypadku rowerka, orbitreka czy nawet biegania technika. Jednak wystarczy kilka podpowiedzi i będziesz miał możliwość bezpiecznie trenować na ergometrze wioślarskim.

Podstawą w treningu na trenażerze wioślarskim jest ustawienie dobrej sylwetki w trakcie ćwiczenia. Trzymaj proste plecy i spięte łopatki. W połączeniu z lekko napiętym brzuchem dasz kręgosłupowi bezpieczeństwo. Nie odrywaj pięt od podnóżka oraz nie zaciskaj zbyt mocno dłoni. Ważna jest dobra sekwencja ruchu: wpierw odepchnij się mocno nogami, by wykończyć pociągnięcie, sięgając rączką do mostka. Wyprostuj ręce, po czym spokojnie wróć do pozycji początkowej.

Mądrze planuj treningi

Ćwicząc na wioślarzu, jak w przypadku każdego treningu, ważnym aspektem będzie właściwa dla Twojego poziomu zaawansowania i celów intensywność. Jeśli będziesz codziennie zaliczał kilka do kilkunastu kilometrów, błyskawicznie możesz doprowadzić do przetrenowania. Na samym początku najlepiej zacząć od jednego dnia ćwiczenia przeplatanego jednym lub nawet dwoma dniami przerwy.

Jaki wioślarz kupić?

Dowiedziałeś się już jak rozpocząć trening na ergometrze wioślarskim, dlatego jeżeli masz dostęp do urządzenia do dzieła. Jeżeli ledwie co zastanawiasz się nad zakupem ergometru wioślarskiego, musisz wiedzieć, że nie jest to najtańszy urządzenie fitness. Najlepiej wytworzone ergometry wioślarskie to wydatek rzędu od 3 000 do nawet do 6 000 zł. Nie warto jednak oszczędzać, ponieważ ergometry wioślarskie takich firm jak Concept2 lub WaterRower to inwestycja na długi okres czasu. Ergometr przy odpowiedniej konserwacji przetrwa kilkanaście lat lub dłużej.

Author

Write A Comment